אופטימי בשלושת השבועות… הייתכן??

רבי לוי יצחק מברדיטשוב אומר שבשבת חזון מראים לכל יהודי את בית המקדש השלישי וכביכול "אומרים לו אם רק תשפר את דרכיך תזכה לראות בבנינו" ומביא משל על זה מאבא שיש לו בן יחיד אהוב והאבא קונה לבן בגד יקר מאוד אך הבן לא שמר עליו, לכלך וקרע את הבגד, קנה לו האבא עוד בגד ושוב הבן קרע ולכלך קנה האב בגד שלישי אבל הפעם לא נתן לו את הבגד אלא תלה אותו בארון ופעם בשנה היה מראה לו את הבגד ואומר לו כשאראה שהתבגרת ואתה יודע לשמור אתן לך את הבגד היפה וכך הקב"ה עושה עם עם ישראל הכין לנו את בית המקדש ופעם בשנה מראה לנו שהוא רק מחכה לנו.
רבי לוי יצחק היה נקרא מליצם של ישראל שתמיד ראה טוב בכל אדם וכפי שמסופר עליו שראה פעם יהודי מעשן בשבת אמר לו "יהודי שכחת ששבת היום?" ענה לו היהודי "לא רבי אני יודע ששבת" אמר לו הרבי "אולי שכחת שאסור לעשן בשבת" ענה לו "אני דווקא יודע שאסור לעשן בשבת" הרים רבי לוי יצחק את עיניו ואמר "ריבונו של עולם תראה מה זה יהודי אפילו כשהוא מעשן בשבת בידיעה הוא גם לא משקר…",
אותו רבי לוי יצחק שידע להסתכל על כל אדם בעין טובה ידע גם להסתכל ולראות את הטוב שבכל תקופה ולכן דווקא בשבת חזון שהיא שבת שלפני תשעה באב ולכאורה אמורה לתת לנו לראות חורבן אומר רבי לוי יצחק שאם נתסכל טוב נראה את בית המקדש השלישי.

לפי זה גם נבין סיפור מעניין שמופיע בגמרא על רבי עקיבא וחבריו שהיו הולכים ביחד ליד חורבות בית המקדש וראו שועל יוצא מהמקום שבו עמד קודש הקודשים, התחילו חבריו של רבי עקיבא לבכות והוא החל לצחוק, שאלוהו חבריו למה אתה צוחק? אמר להם למה אתם בוכים? ענו לו מקום שמלבד הכהן הגדול ביום הכיפורים אף אחד אינו רשאי להיכנס אליו ועכשיו שועלים הילכו בו ולא נבכה? אמר להם לכן אני צוחק יש פסוק שאומר ואעידה בו עדים נאמנים את אוריה ואת זכריה, מה הקשר בין אוריה לזכריה הם הרי חיו בתקופות שונות אלא שזכריה ניבא את החורבן ואוריה ניבא את הגאולה אמר רבי עקיבא כשראיתי שנבואתו של זכריה על החורבן מתקיימת אני מבין שגם נבואתו של אוריה על הגאולה תתקיים, רבי עקיבא גם ראה תמיד את הטוב בכל אדם ולכן הוא אומר "ואהבת לרעך כמוך זה כלל גדול בתורה" כי אם נסתכל על הפנימיות נראה בכל אדם את הטוב וכך גם כשניתקל במצבים שנראים לכאורה לא טובים נוכל להסתכל פנימה ולראות את הטוב.
לכל אחד מאיתנו יש לפעמים תקופות שקצת יותר קשה לנו וכאן בא רבי עקיבא וכן רבי לוי יצחק ומלמדים אותנו להסתכל לפנימיות ולראות את הטוב שבכל מצב וכך נוכל להיות בשמחה תמידית ואותו דבר גם לגבי האדם אם נשכיל לראות תמיד פנימה נראה שלכל אחד יש טוב ונוכל לקיים את מצוות ואהבת לרעך כמוך בשלמותה.
ובזכות אהבת חינם נזכה שייבנה בית המקדש וייהפכו ימים אלו לששון ולשמחה ועוד השנה נחגוג כולנו את תשעה באב בירושלים בסעודת גאולה אמיתית ושלימה.
שבת שלום

הדפס

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>